Chłopiec Motyl Petera Stjernströma – recenzja książki

Comment

Kryminały
Chłopiec motyl - Peter Stjernström

„Przeczytaj to” jest serwisem niezależnym, dlatego pozwolę sobie dla odmiany dzisiaj opowiedzieć Wam o książce, która mi się nie podobała, a także o tym, dlaczego kryminał skandynawski nie zawsze jest synonimem dobrej lektury.Czytam wiele książek, bardzo różnych gatunków: kryminały, naukowe, kulinarne, obyczajowe – gatunek nie ma znaczenia, o ile książka jest ciekawa. Najwięcej w mojej biblioteczce jest jednak kryminałów i książek naukowych. Kryminałami zaraziła mnie moja mama, która z kolei nie czyta praktycznie nic innego poza nimi. Dlatego już jako dziecko podkradałam jej „mroczne” książki o najgorszych zbrodniach i czytałam je w ukryciu „pod poduszką” w tajemnicy przed mamą.

Jedną z książek, która niedawno pojawiła się w mojej kryminalnej biblioteczce był „Chłopiec Motyl” szwedzkiego pisarza Petera Stjernströma. Książka zebrała dobre recenzje. Robi się o niej także coraz głośniej za sprawą licencji wydawniczych, które zostały sprzedane do kolejnych krajów.

Przyznam szczerze, że szum wokół książki i zaplecze marketingowe zostało przygotowane bardzo sprawnie. Sam opis książki z okładki trzyma w napięciu i ciekawi, a czytelnik jeszcze przed zakupem książki jest zaintrygowany i czeka na przesyłkę 🙂 Kolejne fakty dotyczące autora i licencji tylko podsycają tę ciekawość i oczekiwanie jeszcze bardziej rośnie.

I kiedy dostajemy już naszą paczkę z „Chłopcem Motylem” i zasiadamy wygodnie w fotelu, żeby umilić sobie wieczór ciekawą lekturą, okazuje się, że dostajemy historię naciągniętą do granic możliwości i bezbarwne postacie.

Historia dzieci opuszczonych przez rodziców i przywiązanych do drzew w siedliskach motyli, które zyskały przez to niezwykłe moce nie spotkała się z moim zainteresowaniem. Książkę mogłoby uratować jedynie przedstawienie historii z wykorzystaniem elementów fantasy. Uważam, że mogłaby być wówczas naprawdę dobrą i ciekawą powieścią i z pewnością bardziej bym ją doceniła. W tym wydaniu niestety nie zyskała mojej sympatii i nie jestem w stanie jej polecić. Być może znajdzie się ktoś, kto nie podzieli mojego zdania, wówczas zachęcam do własnych opinii i recenzji Chłopca Motyla, z którymi bardzo chętnie się zapoznam i wymienię spostrzeżeniami 🙂

A teraz krótki opis treści Chłopca Motyla: w lesie, w siedlisku motyli znalezione zostaje niemowlę. Jonas od małego miał świadomość, że czuje i wie więcej niż inne dzieci w jego wieku. Postanawia jednak nie afiszować się ze swoimi umiejętnościami, żeby nie zwracać na siebie uwagi. W dorosłym życiu cechy, które posiada stają się bardzo cenne i mężczyzna w pełni je wykorzystuje. Jako niemowlę został naznaczony tajemniczym tatuażem. Z czasem poznaje osobę, która posiada identyczne znamię na plecach jak on. To sprawia, że wraca do swoich korzeni, żeby dowiedzieć się, kim byli jego biologiczni rodzice i dlaczego pozostawili go, bezbronne niemowlę w ciemnym, dzikim lesie. W śledztwie pomagają mu przyjaciele, a informacje, do których docierają, prowadzą do świata nauki i tajemniczej sekty…

Chłopiec Motyl Petera Stjernströma w Ravelo.pl

W skrócie
product image
Ocena recenzenta
1stargraygraygraygray
Ocena czytelników
1 based on 1 votes
Wydawca
Poradnia K
Książka
Chłopiec motyl - Peter Stjernström
Cena rynkowa
39.90

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *