Umarli mają głos – Marek Krajewski – recenzja książki

Comment

Kryminały
Umarli mają głos - Marek Krajewski, Jerzy Kawecki

Co się stanie, gdy jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy powieści kryminalnych spotka się z jednym z najlepszych polskich medyków sądowych? Powstanie bardzo dobra książka z niesamowitymi historiami, którą warto przeczytać.

„Umarli mają głos” to zbiór prawdziwych historii i zbrodni, które wydarzyły się w Polsce, a w których rozwiązaniu brał udział Jerzy Kawecki, czołowy polski medyk sądowy. Marek Krajewski już dawno przyznał, że korzysta z wiedzy Kaweckiego przy opisywaniu ofiar i zbrodni w swoich książkach, dlatego, kiedy medyk wspomniał pisarzowi, że trzyma w szafie akta swoich najciekawszych spraw i chciałby je w przyszłości opisać i wydać, Krajewski od razu zaproponował współpracę i przeniesienie przyszłości w teraźniejszość.

Umarli mają głos to zbiór ciekawych przypadków kryminalnych. Znajdziemy w nich zbrodnie, których rozwiązanie nie było oczywiste i jedynie szczegóły i najmniejsze drobiazgi, które udało się wychwycić Kaweckiemu, pozwoliły doprowadzić sprawy do końca.

Jerzy Kawecki jest profesjonalistą i zna się na swojej pracy. Często rozmawia z ofiarami podczas sekcji, zadając im pytania, na które nie mają szansy odpowiedzieć. To pozwala mu myśleć i „nie zapętlać się”. Tego medyk nie lubi najbardziej. Zapętlanie następuje wtedy, kiedy ktoś sugeruje mu motyw zbrodni lub przyczynę śmierci. Wówczas umysł automatycznie szuka śladów na to, żeby to potwierdzić, co czasem może doprowadzić do pominięcia szczegółów, które sugerują zupełnie inne rozwiązanie sprawy. Tak było w jednej z opisanych historii. Prokurator sugerował zabójstwo, a tymczasem Kawecki udowodnił, że było to bardzo nietypowe samobójstwo.

To tylko potwierdza, że fach takich ludzi jak Kawecki jest bardzo istotny. Trzeba badać każdy najmniejszy drobiazg, bo czasem ten drobiazg może uratować niewinnego człowieka z celi.

Umarli mają głos to dobry kryminał oparty na prawdziwych zdarzeniach, co sprawia, że staje się jeszcze ciekawszy. Dobrze, że oprawą literacką zajął się Marek Krajewski znany ze świetnych powieści. Nie wiem, czy książkę czytałoby się równie dobrze i przyjemnie, gdyby napisał ją medyk sądowy 🙂 Książka warta polecenia.

W skrócie
product image
Ocena recenzenta
1star1star1star1star1star
Ocena czytelników
5 based on 1 votes
Wydawca
Znak
Książka
Umarli mają głos
Cena rynkowa
34.90

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *