Paul Beatty z Nagrodą Bookera 2016

Comment

Aktualności
Booker 2016

Nagroda Bookera, czyli The Man Booker Prize for Fiction jest jedną z najbardziej prestiżowych literackich nagród przyznawanych najlepszym książkom ukazującym się w danego roku. W tym roku ten zaszczyt po raz pierwszy przypadł Amerykaninowi – Paul’owi Beatty’emu za książkę The Sellout.

Paul Beatty - The Sellout

Paul Beatty – The Sellout

„Metaforyczny, multikulturalny dzbanek, niemal zbyt gorący, by dotknąć” – tak opisuje The Sellout „New York Times”. Powieść Paula Beatty’ego to dystopijna satyra na konflikty rasowe we współczesnej Ameryce. Narrację prowadzi w niej afrykańsko-amerykański mieszkaniec rozpadającej się mieściny – Bonbon – który staje przed Sądem Najwyższym za próbę przywrócenia segregacji rasowej w miejscowym liceum.

Autor do prezentowania fabuły wykorzystał zabieg retrospekcji niemal w całej książce, dziękiczemu mamy wgląd w osobowość bohatera i jego motywacje. W efekcie dostajemy zwariowany świat zaludniony kreskówkowymi bohaterami, parodiami rasowych stereotypów. Naprzeciw tego świata stoi główny bohater, który, wbrew pozorom, okaże się osobą myślącą całkiem racjonalnie.

Paul Beatty jako zwycięzca Bookera 2016 odbierze w trakcie oficjalnego wydarzenia w Foyles 28 października 2016 roku.

W ubiegłych latach Nagrodę Bookera otrzymali między innymi Eleanor Catton, Richard Flanagan, czy Marlon James.

W skrócie
Paul Beatty z Nagrodą Bookera 2016
Tytuł
Paul Beatty z Nagrodą Bookera 2016
Opis
Nagroda Bookera, czyli The Man Booker Prize for Fiction jest jedną z najbardziej prestiżowych literackich nagród przyznawanych najlepszym książkom ukazującym się w danego roku. W tym roku ten zaszczyt po raz pierwszy przypadł Amerykaninowi - Paul'owi Beatty'emu za książkę The Sellout.
Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *