Miejsce na ziemi – Umi Sinha – recenzja książki

Comment

Powieść obyczajowa
Miejsce na ziemi - Umi Sinha

To była długa noc – pełna słów, emocji, oczekiwania, niezwykłych historii. Poranek też był długi, bo po takiej książce ciężko zasnąć. Myśli tłoczą się w głowie powodując rozedrganie. Co i rusz nowe refleksje wypełniają umysł. To była dobra książka.

„Miejsce na ziemi” autorstwa Umi Sihny – właśnie ta książka wypełniła moją noc, poranek po niej i cały następny dzień. Wygląda niepozornie, więc jeśli wam umknęła lub zalega nieprzeczytana na półce zachęcam do sięgnięcia po nią, bo jest ważną lekturą.

„Miejsce na ziemi” to historia trzech pokoleń, które łączy mroczna tajemnica przeszłości. Lila najmłodsza z bohaterek postanawia poznać historię swojej rodziny i dowiedzieć się, co takiego wyhaftowane było na obrusie, który zdobił stół podczas obiadu, po którym goście uciekli w popłochu a ojciec dziewczynki popełnił samobójstwo. Dziewczynka bardzo przeżyła śmierć ukochanego taty. Po jego śmierci Lila zostaje odesłana z Indii, które były jej domem do Anglii, w której mieszkała jej cioteczna babka Wilhelmina. Tak rozpoczyna się historia poznawania swojej historii, próba odnalezienia swojej tożsamości, a przede wszystkim szukanie swojego miejsca na ziemi.

Umi Sinha podejmuje takie tematy jak cierpienie po stracie bliskich, zmiana kręgu kulturowego, odkrywanie własnej tożsamości, a w reszcie szukanie swojego miejsca, takiego, w którym wreszcie będziemy sobą i będzie nam z tym wspaniale.

Książka Umi Sinha wciąga od pierwszych stron i naprawdę zostaje na długo w pamięci. Nic dziwnego, bo autorka posiada tytuł magistra z kompozycji literackiej. Jej kunszt docenia się od samego początku. Książka jest napisana z niezwykłą wrażliwością i wyczuciem opisywanego problemu. Dzięki zgrabnym zabiegom, autorka płynnie przenosi czytelnika pomiędzy historiami z teraźniejszości i przeszłości nie zaburzając całego kontekstu powieści i nie gubiąc odbiorcy. To trudny zabieg, ale po przeczytaniu „Miejsca na ziemi” miałam obraz spójnej, wciągającej historii, przedstawionej w ciekawy sposób. Chętnie przeczytam więcej powieści tej autorki.

 

Miejsce na ziemi

Miejsce na ziemi

Zobacz artykuły i recenzje na temat tej książki lub jej autora:

W skrócie
product image
Ocena recenzenta
1star1star1star1star1star
Ocena czytelników
5 based on 3 votes
Wydawca
Marginesy
Książka
Miejsce na ziemi
Cena rynkowa
37,90

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *