Z londyńskiego magazynu skradziono dzieła Mikołaja Kopernika i Leonarda da Vinci

Comment

Aktualności
Skradziono dzieła Mikołaja Kopernika i Leonardo da Vinci

Rzadkie dzieła o wartości blisko 2 milionów funtów zostały skradzione z magazynu w Londynie. W posiadaniu złodziei znalazły się między innymi: „O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika z 1566 roku, a także dzieła Newtona, Leonarda da Vinci, oraz wydanie „Boskiej komedii” Dantego z 1569 roku.

Do zuchwałej kradzieży doszło w Londynie 30 stycznia, w magazynie niedaleko lotniska Heathrow. Na jego obszarze znajdowały się eksponaty, które miały zostać wkrótce przetransportowane na Międzynarodowe Targi Książek Antykwarycznych, które odbyły się w Kalifornii w dniach 10-12 luty. Skradzione dzieła stanowiły blisko 160 rzadkich woluminów należących do 3 antykwariuszy.

Policja podejrzewa, że złodzieje mieli dobre informacje dotyczące położenia cennych książek oraz zabezpieczeń budynku, gdyż bez trudu odnaleźli to czego szukali i uciekli z cennym łupem. W celu dokonania kradzieży musieli opuścić się na linach z 12 metrów, z okienka w dachu niczym z filmu „Mission Impossible”, żeby ominąć zabezpieczenie laserowe.

Rzecznik Brytyjskiego Stowarzyszenia Antykwariuszy ogłosił, że jest to największa tego typu kradzież. Kto dokonał kradzieży, tego nie wiadomo. Jednak pewne jest, że żaden szanujący się dom aukcyjny, ani antykwariat nie kupi od złodziei zrabowanych dzieł. Istnieje jednak podejrzenie, że kradzieży dokonano na zlecenie kolekcjonera, któremu bardzo zależało na woluminach z przełomu XV i XVI wieku. Za tym przemawia szczególnie nagranie z monitoringu, na którym widać, że kufry z książkami przeszukują z listą na kartce i zabierają tylko to, co znajduje się na liście, odkładając tym samym pozostałe książki.

W skrócie
Z londyńskiego magazynu skradziono dzieła Mikołaja Kopernika i Leonarda da Vinci
Tytuł
Z londyńskiego magazynu skradziono dzieła Mikołaja Kopernika i Leonarda da Vinci
Opis
Rzadkie dzieła o wartości blisko 2 milionów funtów zostały skradzione z magazynu w Londynie. W posiadaniu złodziei znalazły się między innymi: "O obrotach ciał niebieskich" Mikołaja Kopernika z 1566 roku, także dzieła Newtona, Leonarda da Vinci, a także wydania "Boskiej komedii" Dantego z 1569 roku.
Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *