Maria Czubaszek nie żyje

3 komentarze

Aktualności Pisarze i Poeci
Maria Czubaszek nie żyje - Fot. Grzegorz Gołębiewski

Dotarła do nas bardzo smutna informacja – nie żyje Maria Czubaszek. Była polską pisarką, felietonistką, dziennikarką, scenarzystką, a także pisała teksty piosenek. Miała 76 lat.

Urodziła się w 1939 roku. Ukończyła dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 1960 roku rozpoczęła pracę w Polskim Radiu. Popularność przyniósł jej copyrighting tekstów reklamowych, a szczególnie jeden z nich: „Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup”. Była uważana za osobę kontrowersyjną. Nie bała się mówić głośno o tym co myśli.

Pisała także teksty piosenek dla największych polskich gwiazd: Ryszarda Rynkowskiego, Ewy Bem czy Grzegorza Markowskiego. Była autorką wielu książek, w tym ostatniej „Nienachalna z urody”, która ukaże się 17 maja nakładem wydawnictwa Prószyński Media.

Napisała także dialogi do filmów „Filip z konopi” i „Murmurando”, a także scenariusz do serialu „Lot 001”. Współtworzyła scenariusze do seriali „Psie serce”, „Na Wspólnej” oraz „BrzydUla”. Od 2010 roku w improwizowanym serialu „Spadkobiercy” wcieliła się w rolę babci Maggie Mekintosz Owens. Użyczyła głosu w dubbingu filmu „Rysiek Lwie Serce” jako Babcia. W 2009 roku została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Była współautorką (z Arturem Andrusem i Wojciechem Karolakiem) bestsellerów „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” i „Boks na Ptaku”. Prywatnie byłat żoną Wojciecha Karolaka, miłośniczką psów i zatwardziałą palaczką.

W skrócie
Maria Czubaszek nie żyje
Tytuł
Maria Czubaszek nie żyje
Opis
Dotarła do nas bardzo smutna informacja - nie żyje Maria Czubaszek. Była polską pisarką, felietonistką, dziennikarką, scenarzystką, a także pisała teksty piosenek. Miała 76 lat.
Autor
Publisher Name
PrzeczytajTo

3 comments

 1. Dani*

  Moja kochana Pani Maria Czubaszek odeszla .Mialam szczescie ja slyszec i wKaliszu na spidziec w otkaniu w Centrum Kultury

 2. Dani*

  Moja kochana Pani Maria Czubaszek odeszla .Mialam szczescie ja slyszec i podziwiac na spotkaniu w Centrcm Kultury w Kaliszu. Jestem smutna bo nie zobacze Ja w Szkle Kontaktowym tez !

  1. Przeczytajto.pl Post author

   Nie mieliśmy tyle szczęścia, żeby osobiście poznać panią Marię Czubaszek. Liczyliśmy, że spotkamy ją na Targach Książki w tym roku, chwilę porozmawiamy, ale niestety już się to nie uda. Być może kiedyś, w innym miejscu i czasie, w innej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *