Dziewczyna z Bostonu – Anita Diamant

Dziewczyna z Bostonu – Anita Diamant
Autor:
Gatunki: Powieść historyczna, Powieść społeczno-obyczajowa, Powieść zagraniczna
Tag: W.A.B.
Stron: 352
Wydawca: W.A.B.
Data wydania: 20-07-2016
ISBN: 9788328026001
Mój ojciec przybył do Bostonu z terenów, które teraz chyba należą do Rosji. Zabrał ze sobą moje siostry, Betty i Celię. Był rok 1896 a może 1897, nie jestem pewna. Matka przyjechała trzy lub cztery lata później, a ja urodziłam się w 1900. Całe życie mieszkam w Bostonie – tak rozpoczyna swą opowieść Addie Baum, zdradzając ukochanej wnuczce historię swojego życia.

Nota wydawcy

Jedno życie, w czasie którego zmieniają się nie do poznania Ameryka, świat i los kobiet.

– Mój ojciec przybył do Bostonu z terenów, które teraz chyba należą do Rosji. Zabrał ze sobą moje siostry, Betty i Celię. Był rok 1896 a może 1897, nie jestem pewna. Matka przyjechała trzy lub cztery lata później, a ja urodziłam się w 1900. Całe życie mieszkam w Bostonie – tak rozpoczyna swą opowieść Addie Baum, zdradzając ukochanej wnuczce historię swojego życia.

– Ledwie skończyłam dziesięć lat, moja najstarsza siostra, Betty, wyprowadziła się z mieszkania. Pamiętam, jak schowałam się pod stołem w dniu, kiedy wyjeżdżała. Mame krzyczała, że dziewczyna powinna mieszkać z rodzicami do zamążpójścia, a „na swoim” to mieszka tylko kurew. To znaczy w jidysz „dziwka”. Musiałam zapytać koleżankę ze szkoły, co to jest „dziwka”. Potem mame nigdy publicznie nie wypowiedziała już imienia Betty. Jednak w domu mówiła o niej cały czas. „Prawdziwa Amerykanka”, powtarzała i w jej ustach brzmiało to jak przekleństwo. Co tu kryć, tak właśnie było. Betty bardzo szybko nauczyła się angielskiego i zaczęła ubierać jak nowoczesna kobieta – nosiła buty na obcasie ze szpiczastymi noskami i odsłaniała łydki. Znalazła sobie pracę jako sprzedawczyni sukien w centrum, w sklepie odzieżowym Filene’a, co było niezwykłym dokonaniem dla osoby, która nie urodziła się w tym kraju. Po wyprowadzce rzadko ją widywałam i bardzo tęskniłam….

Addie jako ciekawa świata nastolatka, również pragnie żyć inaczej niż jej rodzina i krewni. Pochodzi z rodziny żydowskich imigrantów w Ameryce początku XX wieku, wiec jej droga do szczęścia nie jest usłana różami. W końcu jednak inteligencja i ciekawość Addie prowadzi ją w świat, jakiego jej rodzice nie umieliby sobie nawet wyobrazić – w świat krótkich spódnic, filmów, gwiazd i nowych możliwości dla kobiet, w świat, w którym kobieta może skończyć studia, zrobić karierę i samodzielnie znaleźć prawdziwą miłość. Anicie Diamant udało się ożywić świat z pierwszych dekad zeszłego stulecia, a jej powieść przynosi wspaniały portret bohaterki, która nie tylko pomaga zdefiniować model współczesnej kobiety, lecz także go uosabia.

Anita Diamant – (urodzona 27 lipca 1951 roku) amerykańska pisarka, opublikowała pięć powieści, z których największy sukces odniosły Dziewczyna z Bostonu (bestseller „New York Timesa”) oraz The Red Tent (Czerwony namiot). Ma w dorobku kolekcję felietonów Pitching My Tent (Rozkładając swój namiot) oraz wiele artykułów m.in. w „The Boston Globe” i „Parenting”, a także przewodniki dla praktykujących wyznawców judaizmu. Obecnie mieszka w Newton w stanie Massachusetts wraz z mężem i córką.

W skrócie
Ocena czytelników
no rating based on 0 votes
Cena rynkowa
39,99

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *