Spotkanie – Milan Kundera

Spotkanie – Milan Kundera
Author:
Series: Don Kichot i Sancho Pansa
Genre: Powieść społeczno-obyczajowa
Tag: W.A.B.
Publisher: W.A.B.
Publication Year: 03-08-2016
Length: 200
ISBN: 9788328036635

Poetyka, która dziś wydaje się niewygodna, lecz nigdy się nie starzeje. – „Le Monde”

Kogo tu nie ma… Znalazło się miejsce i dla Francisa Bacona, i dla Dostojewskiego; dla Rabelais’a i dla Anatole’a France’a; dla Schönberga i dla Janáčka. Kundera w odniesieniu do ich utworów nie skąpi celnych, czasem zaskakujących spostrzeżeń. Wnikliwie i z namysłem analizuje również pojawiające się i mijające mody, „czarne listy” twórców (Cioran, który o Fransie szepcze: „Niech pan nigdy nie wymawia tutaj głośno tego nazwiska”), które okazują się być ulotne wobec ponadczasowości dzieł sztuki, żyjących własnym życiem długo po śmierci ich twórców.

About the Book

Poetyka, która dziś wydaje się niewygodna, lecz nigdy się nie starzeje. – „Le Monde”

Kogo tu nie ma… Znalazło się miejsce i dla Francisa Bacona, i dla Dostojewskiego; dla Rabelais’a i dla Anatole’a France’a; dla Schönberga i dla Janáčka. Kundera w odniesieniu do ich utworów nie skąpi celnych, czasem zaskakujących spostrzeżeń. Wnikliwie i z namysłem analizuje również pojawiające się i mijające mody, „czarne listy” twórców (Cioran, który o Fransie szepcze: „Niech pan nigdy nie wymawia tutaj głośno tego nazwiska”), które okazują się być ulotne wobec ponadczasowości dzieł sztuki, żyjących własnym życiem długo po śmierci ich twórców.

Obserwacje te stanowią jednak punkt wyjścia do pogłębionej refleksji na temat istoty sztuki – zwłaszcza sztuki powieści, ale także przemijania, odchodzenia w cień kolejnych epok, a co za tym idzie – ulotności tej, w której żyjemy. Z esejów Kundery przebija również dojmująca świadomość samotności jednostki ludzkiej w obliczu rzeczy nieuniknionych: czasu, historii, cierpienia i wreszcie śmierci…

Co mają ze sobą wspólnego Anatol France, Céline, Francis Bacon, Beethoven, Philip Roth, Aimé Césaire, Fellini i Malaparte? Milan Kundera składa im hołd i spłaca swój dług.

„Le Nouvel Observateur”

Intuicyjna wędrówka przez historię gatunku, jakim jest powieść, z Milanem Kunderą w roli przewodnika, przenikliwym i hojnym.

„Télérama”

Milan Kundera (ur. 1929) – jeden z najbardziej znanych pisarzy czeskiego pochodzenia. Uczestnik Praskiej Wiosny, dwukrotnie wstępował do Czeskiej Partii Komunistycznej i dwukrotnie został z niej wydalony. W 1975 roku wyemigrował do Francji, w 1981 roku przyjął francuskie obywatelstwo. W 1990 opublikował ostatnią powieść w języku czeskim, od tej pory pisze tylko po francusku. Do jego najbardziej znanych utworów należą: Żart (1967), Śmieszne miłości (1970), Życie jest gdzie indziej (1973), Walc pożegnalny (1976), Księga śmiechu i zapomnienia (1978), Nieznośna lekkość bytu (1984) oraz Nieśmiertelność (1990), a także eseje Sztuka powieści (1986) i Zdradzone testamenty (1993). Wydawnictwo W.A.B. od 2013 roku wznawia wszystkie dzieła pisarza w znakomitych projektach graficznych Przemka Dębowskiego.

W skrócie
Ocena czytelników
no rating based on 0 votes
Cena rynkowa
24,99
About the Author
Milan Kundera

Milan Kundera (ur. 1929) – jeden z najbardziej znanych pisarzy czeskiego pochodzenia. Uczestnik Praskiej Wiosny, dwukrotnie wstępował do Czeskiej Partii Komunistycznej i dwukrotnie został z niej wydalony. W 1975 roku wyemigrował do Francji, w 1981 roku przyjął francuskie obywatelstwo. W 1990 opublikował ostatnią powieść w języku czeskim, od tej pory pisze tylko po francusku. Do jego najbardziej znanych utworów należą: Żart (1967), Śmieszne miłości (1970), Życie jest gdzie indziej (1973), Walc pożegnalny (1976), Księga śmiechu i zapomnienia (1978), Nieznośna lekkość bytu (1984) oraz Nieśmiertelność (1990), a także eseje Sztuka powieści (1986) i Zdradzone testamenty (1993). Wydawnictwo W.A.B. od 2013 roku wznawia wszystkie dzieła pisarza w znakomitych projektach graficznych Przemka Dębowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *