Mądrzej, szybciej, lepiej – Charles Duhigg – recenzja książki

Comment

Popularnonaukowe
Mądrzej, szybciej, lepiej - Charles Duhigg

Żyjemy w czasach ciągłego pędu i biegu. Jesteśmy multizadaniowi. Studiujemy, pracujemy, podróżujemy po świecie, wychowujemy dzieci, próbujemy realizować swoje pasje jednocześnie. To wszystko może po pewnym czasie prowadzić do wypalenia, depresji, braku motywacji, a tym samym do spadku naszej efektywności.

Żyjemy w XXI wieku. Mamy całe mnóstwo nowinek technologicznych, które tą multizadaniowość powinny wspierać, a powodują, że jesteśmy zajęci i zestresowani. Jak sobie z tym radzić? Na te pytania doskonale odpowiada Charles Duhigg. Autor takiego bestsellera jak „Siła nawyku” pod lupę bierze tym razem efektywność i rozkłada ją na czynniki pierwsze, pokazuje jej mechanizmy i udziela rad jak je mądrze wykorzystywać, żeby podnieść efektywność swoją i swoich działań.

Autor książki „Mądrzej, szybciej, lepiej” definiuje efektywność jako umiejętne dokonywanie wyborów, a nie wyczerpująca praca, a na jej prawidłowe funkcjonowanie mają znaczenie takie czynniki jak: motywacja, zespół, koncentracja, cele, zarządzanie kapitałem ludzkim, podejmowanie decyzji, pomysłowość i umiejętność przyswajania informacji. Każdą z tych płaszczyzn autor wnikliwie analizuje i przedstawia w oparciu o wiele ciekawych przykładów. Zdradza tajemnice efektywności zespołów firmy Google, dla których członków ważne jest poczucie bezpieczeństwa w zespole. Charles Duhigg w niezwykle interesujący sposób przedstawia w jaki sposób stworzyć efektywny i zmotywowany zespół.

„Mądrzej, szybciej, lepiej” to doskonała lekcja tego jak efektywnie wykorzystywać czas, umiejętnie korzystać z różnych narzędzi, mądrze wychowywać dzieci, czy zarządzać swoim zespołem. To prawdziwa skarbnica wiedzy na temat tego jak funkcjonuje nasz mózg i jak go stymulować, żeby pobudzić go do efektywnego działania. Po przeczytaniu tej książki, czytelnik poczuje się zainspirowany do zmiany swoich działań i lepszego zarządzania  swoim czasem.

Książka mocno zahacza o takie dziedziny jak psychologia, neurologia czy zarządzanie zasobami ludzkimi. Ogromną zaletą tej książki jest jej przystępny język. Autor nawet najbardziej skomplikowane aspekty funkcjonowania ludzkiego mózgu potrafi przedstawić w taki sposób, że czyta się to równie przyjemnie jak dobrą powieść. „Mądrzej, szybciej, lepiej” to cała masa ciekawych przykładów poddanych wnikliwej analizie autora. Wszystkie informacje zawarte w książce są poparte odniesieniami do źródeł co podnosi wiarygodność publikacji.

Charles Duhigg jest zdobywcą Nagrody Pulitzera, jest dziennikarzem śledczym w „The New York Times” i autorem bestsellerowej książki „Siła nawyku”. Otrzymał nagrody National Academy of Sciences, National Journalism i Gorge Polk. Jest absolwentem Harvard Business School oraz Uniwersytetu Yale.

Zobacz artykuły i recenzje na temat tej książki lub jej autora:

W skrócie
product image
Ocena recenzenta
1star1star1star1star1star
Ocena czytelników
5 based on 4 votes
Wydawca
Wydawnictwo Naukowe PWN
Książka
Mądrzej, szybciej, lepiej - Charles Duhigg - recenzja książki
Cena rynkowa
44,00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *