„Wira” z powstania – George Szlachetko, Danuta „Wira” Szlachetko

„Wira” z powstania – George Szlachetko, Danuta „Wira” Szlachetko
Autorzy: ,
Gatunek: Literatura faktu
Tag: W.A.B.
Stron: 320
Wydawca: W.A.B.
Data wydania: 20-07-2016
ISBN: 9788328036185
Dramatyczne losy dziewczyny w powstania Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów.

Nota wydawcy

Dramatyczne losy dziewczyny w powstania

Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów.

Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych. Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec, do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu emigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako 16-latka rozpoczęła nowe życie. W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie „obcym elementem”

W 2015 – już po ukazaniu się wspomnień – odwiedziła Polskę powtórnie, tym razem, aby przyjąć order Polonia Restituta.

George Szlachetko – syn Wiry. Urodzony w 1959 w Eling w Zachodnim Londynie, gdzie mieszka i pracuje do tej pory. Przez trzy lata spisywał wojenne i powstańcze wspomnienia swojej matki „Wiry” Danuty Szlachetko (1929), uzupełniając bogatą dokumentację w Polsce. Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii na jesieni 2015 i stała się wydarzeniem.

W skrócie
Ocena czytelników
2.5 based on 2 votes
Cena rynkowa
39,99

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *