Przewrotna i misternie skonstruowana opowieść o płynności granic pomiędzy życiem a śmiercią, a także o podróżujących metrem duchach i pewnym zapomnianym poecie…
W życiu i w literaturze wszystko się może zdarzyć…
Przewrotna i misternie skonstruowana opowieść o płynności granic pomiędzy życiem a śmiercią, a także o podróżujących metrem duchach i pewnym zapomnianym poecie…
Młoda kobieta, mieszkająca razem z rodziną w Mexico City, pisze autobiograficzną powieść, która ma być jej ucieczką od nie do końca udanego życia. Opisuje w niej lata młodości, kiedy pracowała w małym wydawnictwie w Nowym Jorku i spędzała długie godziny w bibliotece, szukając literackiej perełki, którą można by wznowić lub przetłumaczyć. Podczas jednej z takich sesji poszukiwania książki idealnej trafiła na poezje Gilberta Owena… Zafascynowana twórczością i postacią zapomnianego już autora postanawia się do niego zbliżyć, przekraczając kolejne granice, również tę między życiem a śmiercią.
Teraz sama pisze swoją opowieść, gdzie pojęcie czasu nie ma miejsca. Gdzie przeszłość miesza się i przeplata z teraźniejszością, a duchy towarzyszą żywym. Metafizyczność i ulotność chwili połączona z przyziemną codziennością tworzą magiczną i pełną niedopowiedzeń historię…
Poruszający debiut Luiselli […] eroduje konkretne granice codzienności piękną, nostalgiczną kontemplacją zanikania.Ta kunsztowna powieść mówi o przemijaniu rzeczywistości.
„Publishers Weekly”
Piękny i tajmeniczy debiut. […] Ta wielowarstwowa powieść wnosi świeżość i emocje do tak złożonych kwestii.
„The Wall Street Journal”
Valeria Luiselli – ur. 1983 r., amerykańska pisarka o meksykańsko-włoskich korzeniach. Po uzyskaniu stopnia licencjata filozofii na National Autonomous University of Mexico, Luiselli przeniosła się do Nowego Jorku na studia literatury porównawczej na Uniwersytecie Columbia. Uczy literatury i kreatywnego pisania, współpracuje jako pisarz z wieloma galeriami sztuki, a także pracowała jako librecista dla New York City Ballet.J. Jej debiutancka powieść Nieważcy (2012) zdobyła „Los Angeles Times” Art Seidenbaum Award for First Fiction i wzbudziła zainteresowanie krytyków na całym świecie. Pozytwynie przyjęto również zbiór esejów Sidewalks (2013), powieść The Story of My Teeth została finalistką National Book Critics Circle Award i otrzymała „Los Angeles Times” Prize for Best Fiction. Książki Luiselli zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, a jej prace były publikowane m.in. w „The New York Times” i „New Yorker”.