Izabela. Wojownicza królowa – Kirstin Downey

Izabela. Wojownicza królowa – Kirstin Downey
Autor:
Gatunki: Biografie, Powieść historyczna
Stron: 672
Wydawca: W.A.B.
Data wydania: 17-08-2016
ISBN: 9788328036666
Fascynująca biografia kontrowersyjnej władczyni, a zarazem panoramiczna opowieść o Europie, świecie i dworach królewskich u schyłku XV wieku.

Nota wydawcy

Fascynująca biografia kontrowersyjnej władczyni, a zarazem panoramiczna opowieść o Europie, świecie i dworach królewskich u schyłku XV wieku.

W czasach, kiedy w żadnym kraju kobiety nie mogły samodzielnie decydować o sobie, dwudziestokilkuletnia dziewczyna zasiadła na tronie jednego z największych europejskich królestw. Izabela Kastylijska, zainspirowana przykładem Joanny d’Arc, pragnęła zjednoczyć naród wokół chrześcijańskich wartości, pełnić funkcję opiekunki ubogich i potrzebujących, a także powstrzymać podboje Imperium Osmańskiego…

Kirstin Downey przedstawia portret kobiety z krwi i kości, ze wszystkimi jej lękami i pragnieniami, z całą jej przebiegłością, inteligencją, despotycznością i łagodnością matki piątki dzieci. To Izabela sfinansowała wyprawę Krzysztofa Kolumba i to ona powołała do życia hiszpańską inkwizycję, która przez następnych kilka wieków siała religijny terror. To wojska Izabeli Kastylijskiej odbiły Grenadę z rąk muzułmanów, a polityka wyznaniowa królowej przyczyniła się do exodusu hiszpańskich Żydów. To dzięki dalekosiężnym planom Izabeli i ich konsekwentnej, niekiedy brutalnej realizacji Hiszpania wkroczyła w okres największej świetności i bogactwa.

Książka Izabela. Wojownicza królowa nie jest tylko biografią kontrowersyjnej władczyni, lecz także panoramiczną opowieścią o Europie, świecie i królewskich dworach w dobie kryzysu papiestwa, gwałtownej rekonkwisty i przełomowych odkryć geograficznych. To napisana barwnym językiem, czerpiąca ze źródeł muzułmańskich, żydowskich i chrześcijańskich historia kobiety, której udało się zmienić bieg historii.

 

W ciągu 20 lat od śmierci wojowniczej królowej jej ojczyzna stała się pierwszym globalnym „supermocarstwem”, a najbardziej wpływowym i niezatartym tego śladem był eksport wiary katolickiej, której była tak fanatycznie oddana. Za życia i po śmierci Izabela osiągnęła swój cel: chrześcijaństwo udowodniło, że jest walutą bardziej wytrzymałą niż złoto.

„The New York Times”

Kirstin Downey – jako najstarsza córka kapitana statku większość swej młodości spędziła na podróżach, które stały się źródłem fascynacji międzynarodową polityką i ekonomią. Pierwsze artykuły o wpływie spekulacji kas oszczędnościowych na kryzys hipoteczny Kristin Downey napisała w 1988 roku dla „Washington Post”, a w 1990 została finalistką Nagrody Livingstone’a dla młodych obiecujących dziennikarzy. W 2000 roku otrzymała stypendium na Uniwersytecie Harvarda, dzięki któremu napisała biografię Frances Perkins – pierwszej kobiety w amerykańskim rządzie (The Woman Behind the New Deal: The Life of Frances Perkins, FDR’S Secretary of Labor and His Moral Conscience). Książka Izabela. Wojownicza królowa to jej kolejna biografia niezwykłej osobowości kobiety polityka.

W skrócie
Ocena czytelników
5 based on 1 votes
Cena rynkowa
59.99

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *