Co byś powiedział sobie młodemu? Ciekawe pytanie, ale jeszcze ciekawsza jest książka, która zawiera 31 odpowiedzi na to jedno pytanie. Jeżeli jeszcze nie macie pomysłu na prezent na Dzień Matki to rozważcie tę propozycję, bo warto.
Książka autorstwa Katarzyny Bielas to prawdziwa skarbnica mądrości. Autorka zadała jedno pytanie różnym ludziom związanym z nauką, sportem, teatrem, muzyką, sztuką i literaturą. Uzyskała 31 zupełnie różnych odpowiedzi na to samo pytanie. Każdy z jej rozmówców zwracał uwagę na inny element, wychował się w innych czasach, miał inne „grzeszki” na sumieniu lub chciał się podzielić inną refleksją i przekazać sobie młodemu jakąś mądrość, która pomoże mu w późniejszym życiu. Znajdziemy tu odpowiedzi takich osobistości jak: Anna Dymna, Krzysztof Krawczyk, Hanna Krall, Juliusz Machulski, Jerzy Vetulani, Krystyna Janda, Władysław Kozakiewicz, Jerzy Stuhr, John Porter, Anna Grodzka, Józef Hen i wiele innych.
Książka jest naprawdę niezwykle inspirująca, może dlatego, że ja wywiady i biografie bardzo lubię czytać, szczególnie, jeżeli pytania są ciekawe i rozmówca interesujący. W książce jest zawarty ogrom mądrości wynikający z ich doświadczeń, historii, życia. Źródło wielu wspaniałych myśli i cytatów. Wybrałam te, które najbardziej zapadły mi w pamięci.
Ja napisanych przez siebie tekstów nie przetrzymuję. Komputer czyszczę, sprzątam jak szafę. Bywa, że ponoszę koszty, ale to właściwy kierunek. Czasem ktoś prosi mnie o artykuł, a ja myślę: „Przecież ja to już kiedyś pisałam…”. Ostatnio o odpoczywaniu. Gdzieś odnalazłam zawieruszony tekst sprzed kilku lat. Czytam go, ale ja dziś jestem inna niż wtedy. Coś nowego wiem, co przeżyłam.
Ewa Woydyłło-Osiatyńska
Kiedy się zastanawiałam, co bym tej młodziutkiej Ani powiedziała, to przychodzi mi do głowy, tylko jedno słowo: „Dziękuję”. […]
Że miała w sobie radość, pasję, ciekawość życia. Wierzyła w to, co robi, cieszyła się, że żyje, nigdy nie traciła czasu.
Anna Dymna
Porządny uczony powinien mieć dwoje dzieci, jedno ochrzcić, a drugie trzymać jako grupę kontrolną, ale co tam.
Jerzy Vetulani
Nie uważam, że myślenie samo w sobie jest złe, ale że powinno być narzędziem do rozwiązywania problemów, tymczasem w naszej kulturze używamy go bez przerwy i do wszystkiego.
Bartłomiej Dobroczyński
Mam taki pomysł, żeby podarować swojej mamie tę książkę z okazji nadchodzącego Dnia Matki i zadać jej to samo pytanie, bo dla mnie jej odpowiedź będzie najważniejszą odpowiedzią i mądrością. Książkę polecam zarówno do przeczytania jak i na prezent.