Krzepiąca lektura dla rodziców nieznośnych nastolatków.
Książka popularnonaukowa, w której neurolożka badająca rozwój mózgu, Frances E. Jensen, łączy swoje wieloletnie doświadczenie naukowe z doświadczeniem matki dwójki dorosłych dzieci, i stara się odpowiedzieć na pytanie dręczące niemal wszystkich rodziców: dlaczego moje nastoletnie dziecko tak dziwnie się zachowuje? Przywykliśmy myśleć, że zachowania nastoletnich dzieci (apatia, ociężałość, kłótliwość, zmienne nastroje, nagła zmiana zachowania, bunt) związane są z burzą hormonów. Najnowsze badania dowodzą jednak, że źródłem owych zachowań jest mózg. To właśnie w tym wieku ludzie są szczególnie otwarci na rozwój intelektualny. Co dokładnie dzieje się z mózgiem dorastającego człowieka i jaki wpływ na jego późniejsze życie mają doświadczenia z okresu adolescencji? Jak na funkcjonowanie mózgu wpływają używki, brak snu albo stres? Czym jest tzw. „burza hormonów” i dlaczego ma więcej wspólnego z układem nerwowym niż hormonalnym? Ile synaps angażuje zapamiętanie jednej informacji i który z ośrodków odpowiada za uzależnienia czy kontrolę? Autorkom udało się udzielić odpowiedzi na te i wiele innych pytań w przystępny, zaskakująco ciekawy i niezwykle obrazowy sposób.
W chwilach skrajnej irytacji rodzice mogą myśleć, że coś jest nie tak z mózgami ich nastoletnich dzieci. Według aktualnych badań mają rację. Jensen oferuje świetny przewodnik dla zdesperowanych rodziców.
Elizabeth Kolbert, autorka nagrodzonej Pulitzerem książki Szóste wymieranie, „The New Yorker”
Dlaczego twoje dorastające dzieci są tak bardzo zaabsorbowane sobą? Daj im czas, pisze neurolog Jensen, empatia przyjdzie z wiekiem.
„Good Housekeeping”
Frances E. Jensen – jeden z większych autorytetów we współczesnej neurologii i matka dwójki dorosłych już synów. Profesor i dziekan Wydziału Neurologii w Perelman School of Medicine Uniwersytetu Pensylwanii, członkini i prezes organizacji neurologicznych (American Epilepsy Society, Society for Nauroscience), autorka wielu prac z tej dziedziny i popularyzatorka wiedzy na temat budowy i funkcjonowania ludzkiego mózgu, szczególnie – mózgu nastolatka.
Amy Ellis Nutt – absolwentka Uniwersytetu Columbia i dziennikarka „The Washington Post”, zajmująca się tematami nauki i zdrowia, laureatka Nagrody Pulitzera z 2011 roku.