Sny i koszmary Wojciecha Kuczoka.
Laureat nagrody NIKE i Paszportów Polityki powraca w znakomitych, onirycznych opowieściach.
Każdy ze snów Wojciecha Kuczoka to smakowita miniopowieść. Czego tam nie ma! Jest powstanie warszawskie, w którym pisarz bierze udział, są rozmowy z kolegami po piórze, ba!, we snach nie zabraknie Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny. Historie te, czasem przerażające, najczęściej są tak absurdalne, że nie sposób nie parsknąć śmiechem.
Z recenzji dotychczasowych książek autora:
To, co czytaliśmy w Opowieściach słychanych, nie było literackim klonem prozy Stasiuka, Olgi Tokarczuk czy Manueli Gretkowskiej; to był inny głos – żywiołowy, bogaty, obsesyjny. A zarazem sygnalizujący wielki talent.
Przemysław Czapliński, „Gazeta Wyborcza”
Jeśli zatem Gnój stanowił ukoronowanie dotychczasowej twórczości Wojciech Kuczoka, to przypomniane w tomie Opowieści przebrane krótkie formy prozatorskie, doskonale ilustrują drogę, jaką przeszedł chorzowski autor, by napisać swoją pierwszą powieść.
Igor Stokfiszewski, „Instytut Książki”
Gnój Kuczoka to wyszukane studium ludzkiego bólu.[…] Odnoszę wrażenie, iż w żyłach starego-młodego Kuczoka płynie krew gombrowiczowska.
Irmina Kosmala, „Kuźnia Literacka”
Debiutancka powieść Wojciech Kuczoka, to jedna z najciekawszych książek, jakie pojawiły się u nas w ostatnich latach. […]Kuczok napisał powieść poruszającą poważny problem, który dotyka wielu ludzi, a przy tym kunsztowną, dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach. W Gnoju pisarskie umiejętności Kuczoka pozwoliły właściwie wybrzmieć tematowi przemocy w relacjach między ludźmi, a sam temat zainspirował pisarza do poszukiwań formalnych. Powstało sprzężenie zwrotne, które zazwyczaj pojawia się przy tworzeniu bardzo dobrych tekstów. A taki właśnie jest Gnój.
Robert Ostaszewski, „Gazeta Wyborcza”
Wojciech Kuczok – prozaik, krytyk filmowy, scenarzysta i speleolog. Za powieść Gnój był kilkukrotnie nagradzany: Paszportem „Polityki” (2003), Nagrodą Literacką NIKE (2004) i Krakowską Nagrodą Miesiąca. Napisał scenariusz do filmu Pręgi Magdaleny Piekorz (film zdobył w 2004 r. główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni). Od 1992 r. publikował wiersze i opowiadania w prasie kulturalnej i literackiej.
Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji książkowych, m.in. Opowieści słychane (1999), Widmokrąg (W.A.B. 2004), Opowieści przebrane (W.A.B. 2005), To piekielne kino (W.A.B. 2006), Senność (W.A.B. 2008), Moje projekcje (W.A.B. 2009), Spiski. Przygody tatrzańskie (W.A.B. 2010), Poza światłem (W.A.B. 2012), Obscenariusz (W.A.B. 2013).